Google Drive nedir ve ne işe yarar? Güncel Rehber 2022

Bu makalede Google Drive ne işe yarar dahil olmak üzere pek çok soruya cevap bulacaksınız. Dilerseniz konuya hemen giriş yapalım!

Google Drive, genel olarak belgelerinizi saklama fırsatı veren sanal depolama sistemidir. 24 Nisan 2012 tarihinde kullanıma açılan bu sistem Python yazılım dili ile oluşturulmuştur. 105 farklı dilde hizmet sağlar ve bununla birlikte 15 GB depolama alanı tamamen ücretsizdir. Ayrıca Temmuz 2018 verilerine göre bir milyardan fazla aktif kullanıcısı vardır. Bu hizmeti kullanmak için Gmail hesabı sahibi olmak ve giriş yapmak yeterlidir.

Google Drive nedir ve ne işe yarar? (Rehber - 2022)

1) Google Drive ne işe yarar?

Dosya ve belgelerinizi, yedeklemeye ve başkaları ile paylaşmanıza imkân sağlar.

Hatta belgelerinizi cihazlarınız arasında veya başkalarıyla paylaşma ve izin verdiğiniz kişilerle düzenleme imkânı verir.

Böylelikle mobil uygulaması veya internet sitesi sayesinde dosyalarınıza dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden ulaşabilir ve paylaşıma açarak başkaları ile paylaşabilirsiniz.

2) Google Drive hangi dosya türlerini destekler?

Bugün kullanılan veya kullanılmayan eski yeni pek çok dosya türünü destekler.

Bu türler nedir diye başlıca sıralamak gerekirse aşağıda bulunan dosya türlerine sahip istediğiniz dosyayı aktarabilirsiniz.

 • Resimler ve videolar (.JPG, .PNG, .AVI, .MP4)
 • Word, Excel ve PowerPoint belgeleri (.DOC, .XLS, .PPTX gibi)
 • Kod ve işaretleme (HTML, CSS, JS ve PHP gibi)
 • Font (.TTF, .OTF)
 • Google Dokümanlar, E-Tablolar, Formlar, Slaytlar
 • Ses ve müzik dosyaları (.MPEG, .OGG,
 • WAV, .MP3)
 • Metin dosyaları (.TXT)
 • Görüntü dosyaları (.JPEG, .PNG, .GIF, .TIFF, .BMP)
 • Adobe Portable Document Format (.PDF)
 • Apple Pages (.PAGES)
 • Adobe Illustrator (.AI)
 • Autodesk AutoCad (.DXF)
 • Scalable Vector Graphics (Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri) (.SVG)
 • PostScript (.EPS, .PS)
 • XML Paper Specification (.XPS)
 • .MTS dosyaları
 • Raw Image biçimleri

3) Google Drive nasıl kullanılır?

Dosya aktarmak için ilk yapmanız gereken drive.google.com adresine gitmek.

Giriş yaptıktan sonra sol üst kısımda yer alan artı işaretine tıklayıp yapmak istenilen işlemi seçmeniz yeterli olacaktır.

4) Google Drive hangi cihazlarda kullanılır?

Bilgisayar ve telefon ile gerek uygulama gerek resmi sitesi üzerinden dosya paylaşma dahil pek çok işlem rahatlıkla yapılabilmektedir.

Daha detaylı bilgiyi aşağıdan edinebilirsiniz.

4. a) Masaüstü Platformlar

Drive'ın bilgisayarlar için sağlanan uygulamaya destek durdurulmuştur. Fakat, Yedekle ve Senkronize et adında daha küçük boyutlu bir uygulama kullanıma sunulmuştur.

Böylece Drive ve Fotoğraflar'daki dosyalar bilgisayar aracılığıyla istediğiniz yerden erişilebilir.

4. b) Mobil Platformlar

Bu servisin uygulaması kullanım açısından mobil platformlarda daha basit bir arayüze sahiptir. Bununla birlikte Android tarafında son yeniliklerin olduğu sürümün çalışması için en düşük 4.1 Jelly Bean kurulu olmalıdır. iOS cihazlarda ise en düşük iOS 13 kurulu olan iPhone ve iPad'ler desteklenmektedir.

Drive uygulaması çoğu dosya türünün çevrimdışı görüntülenmesini destekler; desteklenmeyen dosyalar cihazdaki üçüncü taraf uygulamalarında açılabilir. Google Drive, dokümanların ve e-tabloların düzenlenmesi özelliğini Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar (Google Dokümanlar) için yeni çıkarılan bağımsız uygulamalara taşınan Nisan 2014 tarihine kadar destekledi. Android'deki Google Drive uygulaması, kullanıcıların bir belgenin, imzanın veya başka bir metnin fotoğrafını çekmesine ve düzenlenebilen metne dönüştürmek için optik karakter tanıma özelliğini kullanmasına olanak tanır.

Bu uygulamayı kullanmak için öncelikli olarak wi-fi ya da hücresel bağlantı aracılığıyla internet bağlantısı gerekir.

Cihazınız Android ise Google Play, iOS ise App Store üzerinden indirebilirsiniz.

Bu sayede eğer cihazınız ile Gmail hesabına giriş yaptıysanız WhatsApp üzerinde kayıtlı mesaj ve medya dosyalarını Drive'a yedekleyebilirsiniz.

Google Drive ne işe yarar

5) Google Drive ücretli mi?

Bu hizmet belirli bir kapasiteye kadar ücretsizdir. Depolama alanı Google Drive, Gmail ve Google Fotoğraflar ile paylaşılmaktadır. Şu anda 15 GB depolama alanı ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyan kullanıcılar için belirli ücretler karşılığı kapasiteyi arttırma imkânı da bulunmaktadır.

Google One abonelikleri aylık ve yıllık olmak üzere iki farklı şekilde fiyatlandırılır.

100 GB depolama alanının fiyatı aylık 5.79 TL iken yıllık 57.99 TL'dir. 200 GB depolama alanının fiyatı ise aylık 11.59TL iken yıllık 115.99TL'dir.

Ek olarak depolama alanı satın aldığınız taktirde hesabınız otomatik olarak Google One'a yükseltilir.

Bu sayede hizmetleri kullanırken daha fazla ayrıcalık sahibi olabilirsiniz.

Kısacası Drive, ücretsiz sunulan bir bulut sistemidir.

Daha yüksek depolama alanlarının, hizmet sunan şirketlere ekstra maliyet oluşturacağından ötürü maalesef ücretlendirmek zorunda kalmaktadır.

Fiyat/performans olarak düşündüğümüzde verdiğimiz ücretin karşılığını tam olarak alıyor muyuz sorusunun cevabını ise siz takipçilerimize bırakıyoruz.

6) Google Drive kullanmak güvenli mi?

Pek çok kişi tarafından kullanıldığı için Google Drive güvenli mi gibi sorular sık sık gündeme gelmektedir.

Kullanıcı ve sunucu güvenliğinin geliştirilmesi için milyonlarca dolar yatırım yapan Google'a yüklediğiniz dosyalar korumalı veri merkezlerinde güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

Eğer yedekleme işlemi yaptığınız cihazınız kaybolursa sahip olduğunuz diğer cihazlar üzerinden kolay bir şekilde belgelerinize erişebilirsiniz.

Belgelerinizi herkese açık olarak paylaşmadığınız taktirde dosya ve verileriniz daima gizli ve güvende kalır.

Google Drive güvenli mi

7) Google Drive ve OneDrive kıyaslaması

Drive, pek çok açıdan bakıldığında rakipleri karşısında şüphesiz yarışı birkaç puan önde götürüyor.

Gerek güvenilir olması, Google hizmetleri ile ekosistem oluşturması bunların yanında makul ücretleri ve ücretsiz olarak sağladığı 15 GB depolama alanı ile OneDrive, çok daha kaliteli bir hizmet sunuyor.

Google Drive vs OneDrive

8) Google Drive erişim izni nedir?

Paylaşacağınız dosyaların kimler tarafından görüntülenebileceği, kaydedilebileceği ve düzenlenebileceği kararını vermek önemlidir.

Bu yüzden yalnızca size erişim izni verilen dosyalara erişebilirsiniz.

9) Google Drive indirme kotası nedir?

Bu platformda paylaşılan dosyalar pek çok kullanıcıya ulaşmaktadır.

Google'ın aldığı bir önlem sonucunda yüksek boyutlu veya çok fazla kişi tarafından indirilen dosyaları indirmek veya görüntülemek için yaklaşık 24 saat beklemeniz gerekebilir.

Buna çözüm olarak dosyanın bir kopyasını oluşturarak kendi hesabınıza kaydedebilir ve işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Son söz

Günümüzde bulut depolama hizmetleri fazlasıyla yaygınlaştı ve daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilir hale geldi.

Birden fazla alternatifin olması durumunda kullanıcıların hangisini seçmesi gerektiği biraz zor bir soru olabilir. Yedekleme, paylaşma ve kaydetme gibi kullanışlı özellikleri avantaj sayılabilir.

Bu yazıda okuduklarınızdan yola çıkarak bu hizmet nedir, özellikleri neler ve ne işe yarar gibi soruları cevaplayabildiğimizi ümit ediyor, seçim yaparken size kolaylık sağlayacağını düşünüyor ve son kararı yine size bırakıyoruz.

Kaynakça

https://one.google.com/about?hl=tr

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Google_Drive

https://support.google.com/drive/answer/2424384?hl=tr&co=GENIE.Platform%3DAndroid

Caner Güngör

2007 yılından beri aktif olarak pek çok teknoloji toplulukları ve sitelerde yazarlık yaptım. Şu an Dynery.com'un kurucusu olarak, bu markayı geliştirmek için olabildiğince çabalıyorum.

Yorum Gönder