PlayStation 5 stokları kısa sürede bitti

PlayStation 5 oyun konsolunun stokları, son zamanlarda piyasaya sürülen çoğu cihazdan daha fazla zarar gördü. 

Şirket, benzeri görülmemiş bu talebin ardından yıl sonundan önce daha fazla hisse senedi sözü verdi. Ancak çoğunun yine karaborsacılar tarafından alınacağı tahmin ediliyor.

PlayStation 5 ve DualSense

PlayStation 5'e olan talebin fazla olacağı zaten öngörülen bir durumdu. Pandeminin uzun sürmesi konsolları daha da çekici yaptı ve karaborsacılar bu talepten fazlasıyla faydalanmaya çalıştı. 

Business Insider, çok sayıda PS5'i herkesten önce stoklamak için izleme yazılımı kullanan bazı gruplarla konuştu. 12 kişilik bir ekip olan CrepChiefNotify üyelerinin, 2 bin 500'e yakın konsol satın aldığını aktardı. 

Bu sayı siparişlerin ilk kez alınmaya başladığı tarihte bulunan stoğun yaklaşık bin adet eksiğine eşit.

Karaborsacıların asıl hedefi PlayStation 5 değildi

CrepChiefNotify, sunduğu hizmetler karşılığında aylık 40 dolar ücret alıyor. Covid-19 ile değişen talepler karşısında karaborsacıların yöneldiği sektörler de değişti. 

CrepChiefNotify'ın asıl hedefi benzer şirketler gibi yüksek fiyatlara satılan "Adidas Yeezys" benzeri spor ayakkabılardı.

CrepChiefNotify yetkilisinin bir gazeteye verdiği demeçte, "Covid-19 pandemisi ile insanların farklı ürünlere yöneldiğini farkettik. İnsanların ilgisi jakuzi gibi saçma şeylere doğru kaydı. Bunların mağazalarda satılmaya başladığını ve kâr amacıyla eBay üzerinden yeniden satılmaya başladığını fark ettik. Bu nedenle geliştirici ekibimiz bir kaç tane site izleme yazılımı yazdı ve stokları sürekli izledik. Ürünlere her stok eklediklerinde, üyelerimize hepsini satın almaları için uyarı mesajı gönderiyorduk." sözleri dikkat çekti.

Şu anda, PlayStation 5'e sahip olmanın tek yolu, eBay'den uçuk bir fiyatla satın almak. En pahalısı (ABD sitelerinde) 15 bin dolarken, bu fiyatın altındakiler 2 bin dolar'dan başlıyor.

Caner Güngör

Dynery teknoloji platformu'nun kurucusu, editörü ve geliştiricisi.

Yorum Gönder