Firefox, Flash desteğini sonlandırıyor

Eskiden girdiğimiz pek çok sitede karşılaştığımız, oyunlar, animasyonlar ve daha fazla içeriği görüntülemek için bilgisayarınıza yüklemek zorunda olduğumuz Flash Player büyük teknoloji devleri tarafından sonsuza dek rafa kaldırılıyor.

Flash Player indirme sayfası

Flash Player'ın desteğinin bitirilmesi ilk kez 2017 yılında internet tarayıcısı geliştiricileri tarafından duyurulmuştu. Günümüzün internet dünyasında performans açısından çok yetersiz kalması ve güvenlik açısından teşkil ettiği bazı problemler Flash kullanmamak için günümüzde yeterli bir sebep haline geldi. Flash'ın yerini alan HTML5, artık miladını doldurmuş bir teknoloji olan Flash'a kıyasla sunduğu yenilikler ile kullanıcılar için daha hızlı ve daha güvenli bir internet deneyimi sunmakta.

Firefox, sunduğu desteği tamamen sonlandırıyor

Son demlerini yaşayan Flash Player'in desteğinin kesileceğini üretici firma Adobe 3 yıl önce duyurmuştu. 26 Ocak 2021'de çıkacak büyük Firefox 85 güncellemesi ile Firefox, Flash Player desteğini tamamen sonlandıracak. Bu tarihten sonra Firefox kullanıcıları Flash destekli hiç bir içeriği tarayıcılarında çalıştıramayacaklar.

Diğer tarayıcıların geliştiricileri de yakında desteği kesecek

Geliştirilmesi durdurulan Flash Player'a Adobe'nin sunduğu destek 31 Aralık 2020 itibarıyla tamamen bitecek. Chrome ve Opera gibi tarayıcıların geliştiricileri de Flash'ı şimdilik tarayıcılardan kaldırmadı ancak çalışmasını kısıtladı. Flash kullanan bir içeriği çalıştırmak için tarayıcıda bazı ayarlamalar yapmak gerekiyor. Bu tarayıcıların geliştiricilerinin de yakında yayınlayacakları güncellemeler ile Flash Player desteğini tamamen kaldıracağı düşünülmekte.

Caner Güngör

Dynery teknoloji platformu'nun kurucusu, editörü ve geliştiricisi.

Yorum Gönder