Chrome, performans düşüren reklamları engelleyecek

İnternet sitelerinde gezerken yoğun ve abartılı bir şekilde konumlandırılan reklamlarla çoğu kez karşılaşmışsınızdır. Yayıncıların daha fazla kazanç sağlamak amacıyla yerleştirdiği bu reklamlar, ekranı fazlasıyla kaplar. Ayrıca cihazınızın performansını rahatsız edici bir şekilde azaltır. Rahatsız edici reklamları engellemek için kullandığımız 3. parti yazılımlarsa çoğu zaman tek başına yeterli olmaz.

Chrome gezinme performansını düşüren reklamları engelleyecek

Kullanıcı deneyimini ilk planda tutan Google, çözüm bulmak için çalışmalara başladı. Kemdi internet tarayıcısı olan Chrome'a sistem performansını düşüren reklamlarla mücadele edecek bir algoritma geliştiriyor.

Google, reklamların kullanabileceği sistem kaynaklarına kısıtlama getirmeyi denediğini ve reklamların belirli bir seviyeyi aşması durumunda reklamın gösterilmeyeceğini açıkladı.

  • 30 saniyelik pencerede işlemciyi 15 saniyeden fazla kullanıyorsa
  • İşlemciyi toplamda 60 saniyeden fazla kullanıyorsa
  • 4MB/ps'tan fazla ağ bant genişliğini kullanıyorsa

Kullanıcı reklam ile bir etkileşimde bulunmadıysa ve yukarıdaki sınırlardan birini karşılıyorsa Chrome reklamı engelleyecek. Bu sayede internette gezerken yaşanan reklam kaynaklı performans sorunları azalmış olacak.

Google, gezinme performansını arttıracak olan bu algoritmayı Ağustos ayından sonra Chrome'a ekleyecek.

Ayrıca isterseniz Google Drive hakkında merak edilen 9 soru ve cevapları adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Caner Güngör

Dynery teknoloji platformu'nun kurucusu, editörü ve geliştiricisi.

Yorum Gönder