Google Drive nedir gibi soruları sizler için detaylıca cevapladık. Bu makalede Google Drive ne işe yarar gibi pek çok soruya cevap bulacaksınız. Dilerseniz başlayalım!

Google Drive nedir? Güvenli mi?

1) Google Drive nedir?

Dosyalarınızı yedekleme ve paylaşma fırsatı veren bulut depolama servisidir. Dosya ve belgelerinizi, yedeklemeye ve başkaları ile paylaşmanıza imkân sağlar. Hatta belgelerinizi cihazlarınız arasında veya başkalarıyla paylaşma ve izin verdiğiniz kişilerle düzenleme imkânı verir. Böylelikle mobil uygulaması veya internet sitesi sayesinde dosyalarınıza dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden ulaşabilir ve paylaşıma açarak başkaları ile paylaşabilirsiniz.

24 Nisan 2012 tarihinde kullanıma açılmıştır ve Python yazılım dili ile yazılmıştır. 105 farklı dilde hizmet verir ve bununla birlikte 15 GB depolama alanı ücretsizdir. Ayrıca Temmuz 2018 itibarı ile bir milyardan fazla aktif üyesi vardır. Bu hizmeti kullanmak için Gmail hesabı sahibi olmak ve oturum açmak yeterlidir.

2) Google Drive hangi dosya türlerini destekler?

Bugün kullanılan veya kullanılmayan eski yeni pek çok dosya türünü destekler. Bu türler nedir diye başlıca sıralamak gerekirse aşağıda bulunan dosya türlerine sahip istediğiniz dosyayı aktarabilirsiniz.

  • Resimler ve videolar
  • Word, Excel ve PowerPoint belgeleri
  • Kod ve işaretleme (HTML, CSS, JS ve PHP gibi)
  • Font (.TTF, .OTF)
  • Google Dokümanlar, E-Tablolar, Formlar, Slaytlar
  • Ses ve müzik dosyaları

3) Google Drive nasıl kullanılır?

Dosya aktarmak için ilk yapmanız gereken drive.google.com adresine gitmek. Giriş yaptıktan sonra sol üst kısımda yer alan artı işaretine tıklayıp yapmak istenilen işlemi seçmeniz yeterli olacaktır.

4) Google Drive hangi cihazlarda kullanılır?

Bilgisayar ve telefon ile gerek uygulama gerek resmi sitesi üzerinden dosya paylaşma dahil pek çok işlem rahatlıkla yapılabilmektedir. Daha detaylı bilgiyi aşağıdan edinebilirsiniz.

4. 1) Masaüstü Platformlar

Drive'ın bilgisayarlar için sağlanan uygulamaya destek durdurulmuştur. Fakat, Yedekle ve Senkronize et adında daha küçük boyutlu bir uygulama kullanıma sunulmuştur. Böylece Drive ve Fotoğraflar'daki dosyalarınıza istediğiniz yerden erişebilirsiniz.

4. 2) Mobil Platformlar

Bu servisin uygulaması kullanım açısından mobil platformlarda daha basit bir arayüze sahiptir. Bununla birlikte Android tarafında son yeniliklerin olduğu sürümün çalışması için en düşük 4.1 Jelly Bean kurulu olmalıdır. iOS cihazlarda ise en düşük iOS 7 kurulu olan iPhone ve iPad'ler desteklenmektedir.

Bu uygulamayı kullanmak için öncelikli olarak wi-fi ya da hücresel bağlantı aracılığıyla internet bağlantısı gerekir. Cihazınız Android ise Google Play, iOS ise App Store üzerinden indirebilirsiniz.

Bu sayede eğer cihazınız ile Gmail hesabına giriş yaptıysanız WhatsApp'ta bulunan mesaj ve medya dosyalarını Drive'a yedekleyebilirsiniz.

5) Google Drive ücretli mi?

Drive hizmeti belirli bir kapasiteye kadar ücretsizdir. Şu anda 15 GB depolama alanı ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ancak daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyan kullanıcılar için belirli ücretler karşılığı kapasiteyi arttırma imkanı da bulunmaktadır.

Google One abonelikleri aylık ve yıllık olmak üzere iki farklı şekilde fiyatlandırılır. 100 GB depolama alanının fiyatı aylık 5.79 TL iken yıllık 57.99 TL'dir. 200 GB depolama alanının fiyatı ise aylık 11.59TL iken yıllık 115.99TL'dir.

Ek olarak depolama alanı satın aldığınız taktirde hesabınız otomatik olarak Google One'a yükseltilir. Bu sayede hizmetleri kullanırken daha fazla ayrıcalık sahibi olabilirsiniz.

6) Google Drive güvenli mi?

Pek çok kişi tarafından kullanıldığı için Google Drive güvenli mi gibi sorular sık sık gündeme gelmektedir. Yüklediğiniz dosyalar korumalı veri merkezlerinde güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Eğer yedekleme işlemi yaptığınız cihazınız kaybolursa sahip olduğunuz diğer cihazlar üzerinden kolay bir şekilde belgelerinize erişebilirsiniz. Ayrıca belgelerinizi herkese açık olarak paylaşmadığınız taktirde dosya ve verileriniz daima gizli ve güvende kalır.