Windows 10 oyun modu, oyun performansını kötü etkiliyor

Oyun oynarken performansı arttırmak ve akıcı bir oyun deneyimi sağlamak için Windows 10'daki Oyun Modu'nu kullanmışsınızdır fakat Oyun Modu bazı sorunlara yol açtığı için yeni bir güncelleme gelene kadar kullanmak istemeyebilirsiniz.

Windows 10 oyun modu, oyun performansını kötü etkiliyor

2017'de Creators Update ile tanıtılan Oyun Modu, oyun oynarken kullanılan sistem kaynaklarını optimize etmeye ve CPU kullanımını azaltarak oyun performansını arttırmak için tasarlanmıştır. Ayrıca arkaplanda çalışan hizmetler ve uygulamaların kullanabileceği kaynakları sınırlandırarak daha az GPU kullanımı sağlar. Bu sayede oyun oynarken performans kazancı sağlayabilirsiniz.

Ancak Reddit'teki (Guru3D aracılığıyla) bir kullanıcının raporuna göre, Oyun Modu'nun bazı konular üzerinde zararlı etkisi var ve bu da daha düşük FPS ve donma problemleri içeren sorunlara neden oluyor. Özellikle Call of Duty: Warzone ve League of Legends bu sorundan daha çok etkileniyor.

Windows 10 oyun modu, oyun performansını kötü etkiliyor

Sorun sadece bir ekran kartı markası veya modelinde değil hem Nvidia hem de AMD ekran kartlarında kayıplara yol açıyor. Radeon RX 5700 XT, RX 570 ve RX 480 ekran kartına sahip oyuncular sorun yaşarken GeForce GTX 980 ve GeForce GTX 1080 Ti ekran kartı kullananlar da çeşitli sorunlar yaşadı.

Oyun Modu'ndaki bu problem düzelene kadar kapatmak içinse yapılması gereken çok basit. Başlat menüsünden ayarlar menüsüne girin ve oyun simgesine basın. Ekranda gözüken Oyun Modu sekmesine girerek Oyun Modu'nu kolay bir şekilde kapatabilirsiniz.

Caner Güngör

Dynery teknoloji platformu'nun kurucusu, editörü ve geliştiricisi.

Yorum Gönder