Apple ve Google'ın birlikte geliştirdiği kişi izleme API'sı iOS 13.5'in getirdiği bir yenilik olarak açıklandı. Ayrıca güncelleme maske takan kullanıcılar için daha kolay Face ID kilidinin açılmasını sağlıyor. FaceTime Group çağrıları, Acil Servisler ve hata düzeltmeleri için küçük düzeltmeler içeriyor. Apple, son birkaç haftadır iPhone'lar için koronavirüs ile ilgili beta testlerini gerçekleştiriyordu. Resmi iOS 13.5 güncellemesi şu anda global olarak uyumlu tüm modellere dağıtılıyor.

iOS 13.5 ve iPhone

Bu güncellemenin ana özelliği, yukarıda belirtilenlerle neredeyse aynı. Covid-19 testi pozitif çıkan kullanıcıların temasını izlemek için geliştirilen maruz kalma bildirim sistemini getiriyor. Ayrıca bu sistem ülkelerin pandemiyi engellemede oluşturacakları stratejiler için de olumlu katkılar sağlıyor.

Kullanıcıların, ilişkili bir uygulama yükledikten sonra etkinleştirilen bu bildirimleri açması kullanıcının isteğine bağlı olacak.

iPhone

Artık Face ID maske takan kullanıcılar için ekranı kaydırdıktan sonra şifreyle giriş seçeneğini otomatik sunar. Bu özelliği App Store, iTunes ve Face ID'yi kullanan uygulamalar gibi diğer alanlarda da kullanabilirsiniz.

Ayrıca Apple, bir katılımcı konuşurken video boyutlarının değişmesini durdurmak için Grup FaceTime çağrılarında otomatik olarak ön plana çıkma seçeneğini de ekledi. Ayrıca ABD'de yaşayan kişiler için acil durum araması yaparken acil servislerle tıbbi bilgi paylaşımını sağlayacak.

iPhone ve Macbook

Face ID ve FaceTime ile ilgili güncellemeler, akışlı video ve paylaşım sayfasındaki düzeltmelerle birlikte iPad'de kullanılan iPadOS 13.5'teki Mail uygulaması için ek güvenlik ve kararlılık düzeltmeleri yapıldı.

tvOS ve HomePod, 13.4.5 sürümüne geçerken, iOS 13 tarafından desteklenmeyen eski iPhone'lar / iPad'ler / iPod'lar iOS 12.4.7 yamasıyla önemli güvenlik güncellemeleri aldı.